تشخیص رنگ خودرو با اتوبلد | اتوبلد همراه شماست

رنگ شدگی خودرو
تماس بگیرید

 

نحوه تشخیص رنگ شدگی بدنه خودروهای دست دوم رنگ فابریک کارخانه و عدم وجود تینر در آن

نحوه تشخیص رنگ خودروی دست دوم با رنگ فابریک کارخانه ای آن از چند طریق امکان پذیر است.

بیش از ۹۰ درصد از رنگ شدگیهای خودرو بیرون از کارخانه با رنگ فابریک کارخانه ای ماشین متفاوت هستند. برای تشخیص آن در اینجا به آشنایی با نحوه انجام این دو نوع رنگ شدگی میپردازیم.

رنگ  فابریک خودرو در اتاق رنگ کارخانه، توسط ربات پاشیده میشود و در کوره خشک میشود. این رنگ خالص است و ناخالصی هایی مانند تینر در آن نیست. بنابراین دارای لعاب خاصی میباشد. رنگهای خارج از کارخانه که توسط صافکار و نقاش انجام میشود. به دلیل عدم وجود کوره از تینر داخل رنگ استفاده میکنند تا طی فرایند تبخیر تینر، رنگ خشک شود. پس در مقایسه با رنگهای کارخانه که شفاف هستند، رنگهای خارج از کارخانه مات یا کدر میشوند. این دو رنگی وقتی که مدتی از زمان رنگ شدگی آن بگذرد بیشتر محسوس میگردد. یکی از دلایل آن تابش نور آفتاب به رنگ تینر داراست که رنگ را بیشتر تغییر میدهد.

تشخیص رنگ ماشین

ابزار رنگ پاشی خودرو درداخل کارخانه

روش دیگر تشخیص رنگ غیر فابریک خودرو اینست که رنگ فابریک در نهایت یکنواختی و یکدستی پاشیده میشود. ابزار رنگ در کارخانه ربات دارای پیستول میباشد. پیستولها سوراخهایی یکنواخت و هم اندازه دارند. فشار هوای یکنواخت از این سوراخها توسط پمپ هوا به پیستول وارد میشود. به این ترتیب عملیات پاشیدن رنگ یکنواخت و یکسان انجام میشود.

 

در حالی که اکثر نقاشهای خارج از کارخانه دارای پیستولهای حرفه ای نمی باشند. پس سوراخهای کوچک و بزرگ و فشار هوای غیر یکسان این پیستولها باعث میشود که رنگ اصطلاحاً پوست پرتقالی شود. که در این حالت برآمدگیهای نیمه کروی شکل ریزی روی رنگ شکل میگیرند. این روش بدلیل واردات پیستولهای حرفه ای از اروپا فقط ۸۰ تا ۹۰ درصد مشخص کننده است. ۱۰ تا ۲۰ درصد از نقاشهای ماهر دارای پیستولهای خارجی و یا حتی اتاق کوره برای خشک کردن رنگ هستند. این گروه دستمزدهای بالایی نیز دارند و بیشتربرای ماشینهای خاص و مدل بالا انجام میشود.

 

تشخیص رنگ ماشین از طریق قطر رنگ

نحوه دیگر تشخیص رنگ شدگی بدنه از طریق تشخیص قطر ضخامت رنگ توسط دستگاهی از طریق ارسال امواج صورت میگیرد. بدین صورت که امواج بین فاصله سوزن دستگاه تا فلز خودرو ارسال و دریافت میشود. سپس ضخامت قطر رنگ را اندازه گیری میکند. ضخامت قطر رنگ خودرو ها در محصولات اروپایی و آسیایی معمولا ضخامت عمومی با اندازه یکسان دارند. اما هستند کارخانه هایی که قطر رنگ فابریک در آنها ضخامت کمتر یا بیشتر دارد.

ضخامت قطر رنگ در دو خودرو با مدل یکسان از یک کارخانه ممکن است به علتهای مختلف متفاوت باشد. یکی از این علتها میتواند تمام شدن رنگ در ربات در حین رنگ پاشی باشد. زیرا پس از هر بار شارژ رنگ، مجدداً دستگاه را کالیبره میکنند. یعنی شدت پاشیدن رنگ را برای تعیین قطر ضخامت مورد نظر تنظیم میکنند. کالیبره کردن مجدد دستگاه علتهای دیگری نیز ممکن است داشته باشد. علتهایی مانند: هوا گیری دستگاه، عوض کردن رنگ یا خاموش و روشن کردن دستگاه.

رنگ شدگی خودرو

اختلاف قطر ضخامت رنگ فابریک در قسمتهای مختلف خودرو مانند سقف و درب آن به علت صاف و مسطح بودن و یا عمود بودن و متاثر بودن از نیروی جاذبه تفاوت دارد. تمامی این تفاوتها در ضخامت را فقط کارشناس ماهر و با تجربه زیاد میتواند تشخیص دهد.

رنگ درقطعات تعویضی خودرو

درمورد قطعات تعویضی باید گفت که اگر تصادف به شدتی بوده که منجر به تعویض قطعه شده باشد کارشناس میتواند با کنترل قسمتهای اطراف منطقه تعویضی متوجه تصادف، شدت آن و تعویض قطعه بشود.

 

طیف رنگها در کمک به تشخیص رنگ شدگی خودرو

راه دیگر تشخیص رنگ شدگی خودرو طیف رنگهاست. مثلاً رنگ سفید طیفهای گوناگونی دارد مانند سفید مطلق، سفید متمایل به زرد، سفید متمایل به قرمز و سفید متمایل به آبی و گاهی متمایل بودن به سبز. نقاشان خارج از کارخانه هر چقدر هم حرفه ای باشند، نمی توانند کد رنگی که در کارخانه استفاده شده را عیناً بسازند. پس یک کارشناسی که با طیف رنگها آشنایی دارد به راحتی میتواند این تفاوت را تشخیص دهد.

 

خواب رنگ در رنگ خودرو

خواب رنگ روش دیگر تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو است. مانند فرش که در بافت آن خواب وجود دارد و از سمتی به سمت دیگر بافته میشود رنگ خودرو نیز به همین صورت خواب دارد. کارشناس میتواند از طریق تشخیص سمت خواب رنگ پی به رنگ شدگی آن ببرد.

 

طیف نور در برابر فلاش دوربین

نحوه دیگر تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو اینست که رنگها در برابر طیف نور فلاش دوربین موبایل یا دوربین عکاسی واکنش خاص نشان میدهند. اگر در تاریکی مطلق با فاصله کانونی برابر از نقاط مختلف خودرو عکس بگیریم قسمتهای مات و براق کاملا تفاوت را نشان میدهند و میتوان تشخیص داد که رنگ فابریک است یا خیر.

تشخیص تصادف داشتن یا نداشتن خودرو دست دومی که قصد خرید آن را داریم یکی از معضلاتی است که بیشتر ما با آن روبرو شده ایم. اگرچه توضیحات بالا بطور شفاف راه و روشهای متفاوتی را برای تشخیص رنگ شدگی خودرو معرفی میکند اما نمیتواند جایگزین نگاه و تجربه یک کارشناس معتبر شود.