کارشناسی خودرو
27
ژوئن

افت قیمت ماشین

افت قیمت ماشین

افت قیمت ماشین می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد. این افت قیمت گاهی به دلیل مشکلات فنی خودرو می باشد. افت قیمت ماشین گاهی بر اساس سال تولید خودرو صورت می پذیرد. معمولاً خودروهای قدیمی تر از سلامت و کیفیت پایین تری برخوردار است و از همین رو دچار افت قیمت ماشین می شود.

البته خودروهای آنتیک یا به اصطلاح ماشین قدیمی، از این قاعده مستثنی هستند زیرا، ارزش واقعی و ریالی این خودروها دقیقا بر اساس سال ساخت قدیمی تر، بیشتر و بهتر می شود. یعنی آنکه هرچه ماشین قدیمی تر قیمت آن بالاتر و افت قیمت ماشین در این زمینه معنایی ندارد.

افت قیمت ماشین در سال های اخیر شاید کمتر برای دارندگان خودرو اتفاق افتاده باشد. زیرا ظاهراً این معجزه فقط در کشور ایران امکان پذیر می باشد که شما بتوانید یک خودرو با یک قیمت مشخص خریداری نمایید و در دو سال بعد اگر قصد خرید همان خودرو را داشته باشید، خودروی مورد نظر را می توانید با قیمتی در حدود یک سوم بالاتر از قیمتی دو سال پیش آن خودرو که پرداخت کرده اید، بفروشید. یعنی آکه شما یک خودرو خریداری می نمایید و دوسال از آن استفاده می کنید و در دو سال بعد در هنگام فروش خودرو، به سادگی می توانید آن خودرو را با قیمتی بسیار بالاتر از قیمتی که آن را در دو سال قبل خریداری نموده اید بفروشید و در این جاست که افت قیمت ماشین برای شما بی معنی می شود.

افت قیمت ماشین برای تمام خودروها اتفاق می افتد. حتی اگر یک خودروی صفر و کار نکرده خریداری کنید، پس از گذشت حتی یک هفته از خرید و استفاده خودرو، اگر بخواهید آن را بعد از یک هفته به فروش برسانید، مطمئن باشید افت قیمت ماشین برای شما اتفاق می افتد، زیرا افت قیمت ماشین برای خدروهای صفر یعنی از خشکی در آمدن و این یکی از اصطلاحات رایج بازار خودرو است. افت قیمت ماشین می تواند به صورت منطقی و یا بسته به برخی از شرایط متغییر باشد. افت قیمت ماشین از آنجایی مهم است که می تواند در خرید نهایی یک خریدار تأثیرگذار باشد. بنگاه های خرید و فروش خودرو بیشتر بر اساس اصل افت قیمت ماشین، اقدام به خرید یا فروش یک خودرو می کنند، زیرا خواب سرمایه و میزان افت ارزش یک کالا، از جمله موارد مهم سرمایه درگردش و مدیریت اقتصادی است.