11
ژوئن

اتومبیل دست دوم

اتومبیل دست دوم

اتومبیل دست دوم در واقع از همان ابتدا دارای این عنوان نبودند. بلکه خودروهایی بودند که نو و صفر از کمپانی های مربوط به خود تولید و در سفری پر ماجرا از شخصی به شخص دیگر و از خانواده ای به خانواده ای دیگر منتقل شدند. اتومبیل دست دوم در این مسیر خود گاهاً به شهرها و محله های مختلفی سفر کرده و یا آنجا ساکن شده، اما باید بدانیم که هر اتومبیل دست دوم دارای یک سرگذشت جداگانه و منحصر به فرد خود می باشد.

اتومبیل دست دوم اما در شرایط زندگی امروز به عنوان یک شغل و یک صنعت در نظر گرفته می شود. خرید و فروش اتومبیل دست دوم یک صنعت بسیار گسترده در سراسر جهان می باشد و البته در ایران نیز صنعت اتومبیل دست دوم یکی از پر درآمد ترین مشاغل کشور می باشد.

از دیرباز بنگاه های اتومبیل دست دوم در سراسر شهرهای ایران وجود دارد. وظیفه این بنگاه های اتومبیل دست دوم این بود که اتومبیل های استفاده شده افراد را از آنها می خریدند و آن اتومبیل دست دوم را به فرد دیگری می فروختند. در واقع در ایران یک اتومبیل از بین نمی رود، از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود و حتی اگر یک ماشین چپ کند، له شود، تکه تکه شود و یا تصادف وحشتناکی داشته باشد، باز هم به کمک استادکاران صافکار و نقاش، آن اتومبیل ساخته می شود و مجدداً به یک بخت برگشته دیگر آن اتومبیل دست دوم به فروش می رسد.

اتومبیل دست دوم علاوه بر قرار گرفتن در بخش صنعت و اقتصاد کشور، دارای یک موضوع مهم دیگری می باشد و آن علم خرید و فروش و کارشناسی اتومبیل دست دوم است. علم بررسی، بازرسی، تشخیص و ارزش یابی و ارزشگذاری اتومبیل دست دوم یکی از مهارت های فنی پیرامون صنعت خودروی جهان و ایران می باشد که این علم می تواند به عنوان یک علم پول ساز و درآمد زای امروزی مهم به شمار آید.

خرید و فروش اتومبیل دست دوم یکی از چالش های اساسی بازار اقتصاد ایران است. کلاه برداری های مختلف و فراز و نشیب های قیمتی و نابسامانی های همیشگی در این صنعت، باعث گمراه کردن و کلافه شدن تمامی افرادی می شود که به صورت شخصی بخواهند وارد این بازار شوند. بازار اتومبیل دست دوم معمولا در دست دلالان سودجویی است که بدون دردسر بخواهند سودهای هنگفتی نماید.

اتومبیل دست دوم می تواند فرصت های شغلی مناسبی در کشور ایجاد کند به شرطی که بتوانیم موضوع دلالان و مافیای قیمت گذاری این خودروها را مدیریت کنیم. هر منطقه جغرافیایی و یا شهری و یا مراکز خرید و فروش خودرو، دارای یک عده دلال ثابت و افرادی است که به عنوان مافیا قیمت گذاری در آن منطقه فعالیت دارد و در شرایط مختلفی اقدام به اخلال در روند معاملات اتومبیل دست دوم می کنند.