31
مه

کارشناسی قیمت خودرو

کارشناسی قیمت خودرو – مهم ترین در معامله

کارشناسی دقیق با هدف ارزشگذاری صحیح یک اتومبیل از جمله وظایف اصلی یک کارشناسی قیمت گذاری خودرو می باشد. این روش قیمت گذاری بر اساس مولفه های مختلفی انجام می شود. مواردی از قبیل، لکه های رنگ شدگی، تعویض قطعاتی مانند سپر یا گلگیر، رنگ شدگی کامل سقف یا ستون، سلامت مکانیکی یا برقی خودرو، فابریک بودن چراغ ها و خطرهای اتومبیل و… هر یک از مواردی از که می تانواند در میزان بازه قیمتی یک خودرو تأثیرگذار باشد.

اگر شما مالک خودرویی باشید که قصد دارید آن را به فروش برسانید و نیز در خصوص خودروی خود اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان، خودروی خود را قبل از کارشناسی قیمت خودرو، برای فروش به محل های مشخص شده نبرید. در بازار فعلی خودرو، به دلیل وجود کلاه برداران خبره، حضور هر شخص بدون اطلاع و آگاهی از تمامی مسائل خودرو، در واقع شبیه به یک خودکشی ناآگاهانه می ماند. زیرا از جمله روش های کلاه برداری در خودرو، نوشتن قولنامه های دستی با تبصره “پرداخت ضرر و زیان” یا همان اصطلاح قدیمی واقولی می باشد.

در این روش کلاه برداران به دلیل تجربه بالا در امر خرید و فروش ماشین و شناخت کافی از معایب یک خودرو، طی یک معامله ای اتومبیل شما را با سوء استفاده از ناآگاهی شما در خصوص خودرو، به عنوان یک خودروی سالم یا با یک لکه رنگ از شما خریداری می کنند.

در ادامه یک قولنامه تنظیم می شود و در آن قولنامه، تبصره ای تحت عنوان ضرر و زیان که معمولا از مبلغ 5 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان و در خودروهای مدل بالا و خارجی تا مبالغی مانند 50 میلیون تومان، نوشته می شود. سپس خریدار طی یک نمایشی، از شما میخواهد که خودرو را برای کارشناسی معرفی کنید، سپس کارشناس سلامت خودرو بی خبر از همه جا، در گزارش خود تأیید می کند که خودروی شما دارای تعویض کاپوت است در حالی که شما هیچ اطلاعی نداشتید. در این شرایط شما هیچ راهی ندارید جز اینکه ضرر و زیان تعویض کاپوت را به خریدار بپردازید و یا آنکه، مبلغ 5 میلیون تومان عدم معامله را به خریدار پرداخت نمایید.

کارشناسی قیمت خودرو در اینجا می تواند به کمک شما بیاید، زیرا شما می توانید با آگاهی از تمامی نواقص خودروی خود، به فروش خودروی مورد نظر اقدام نمایید. مطمئنا همگی ما از کلیات خودرو به طور کامل مطلع نستیم و از این رو است که افرادی در زمینه های کارشناسی خودرو  به تحصیلات مربوطه روی می آوردند تا بتوانند در این شرایط به کمک ما بیایند.

کارشناسی قیمت خودرو و سردرگمی خریداران

ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد که برای خرید یک خودرو با مشخصات ثابت به افراد مختلفی مراجعه نموده باشید و هر یک نیز برای خودروی خود یک قیمت متفاوتی ارائه نمایند. به اصطلاح قدیمی ها، هر کس اختیار مال خود را دارد و می تواند بر روی آن ارزشی بگذارد.

اما در شرایط واقعی آیا، امکان این وجود دارد که هر کسی بر روی هر چیزی که مد نظر دارد، یک ارزش دل بخواهی بگذارد و دیگران هم هیچ نظری ندهند. باید گفت مسائلی مانند مهارت کارشناسی قیمت خودرو، در واقع علمی است که باعث می شود تا حد امکان سلیقه های شخصی از موضوعات مهمی مانند کارشناسی قیمت خودرو فاصله گرفته و خریداران و فروشندگان کالا بتوانند در یک شرایط مساوی و عادلانه یک معامله برنده برنده را تجربه نمایند.

کارشناسی قیمت خودرو امری لازم در تعامل بین خریدار و فروشنده می باشد. گاهی ممکن است، قیمت یک کالای واحد با مشخصات مشابه با دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال بارها مشاهد شده است که یک خودرو با سال تولید 90 نسبت به یک خودروی دیگر با مدل و سال تولید مشابه، گرانتر یا ارزانتر از مدل دیگر بوده، زیرا پس از کارشناسی متوجه می شویم که هر یک از این خودروها با میزان پیمایش کیلومتر متفاوتی برای فروش عرضه می شوند و در این شرایط مطمئناً خودرویی که کیلومتر آن با پیمایش کمتری باشد، دارای قیمت بالاتری است.

کارشناسی قیمت خودرو – تجهیزات و آپشن ها

در برخی از موارد دیگر نیز ممکن است تجهیزات یا آپشن هایی بر روی یک خودرو نصب شده باشد. این تجهیزات بعضاً از قیمت های بالایی برخوردار می باشند. به عنوان مثال، اگر یک خودرو دارای رینگ اسپرت یا لاستیک چرخ های پهن غیر فابریک باشد، مطمئناً از یک خودروی مشابه با چرخ های کارخانه ای گرانتر است.

و یا اگر یک خودرو دارای یک سیستم دزدگیر با آپشن بالابر شیشه یا کد اس ام اسی باشد، مطمئناً دارای ارزش قیمتی بالاتر خواهد بود و یا در برخی از موارد، ماشین هایی دارای ابزار جی پی اس یا تجهیزات ردگیری هستند از سایر مدلهای فاقد این ابزارآلات گرانتر به فروش می رسند.

کارشناسی قیمت خودرو دارای بخش های مختلفی است که کارشناسی تجهیزات و آپشن ها شاید از موارد حساس و بسیار سخت کارشناسی قیمت خودرو باشد، زیرا، این تجهیزات به خودی خود دارای ارزش بالایی می باشند و در حالت مستقل هر یک از این تجهیزات الحاقی خود دارای یک صنعت گسترده و حجم سرمایه ای بالایی هستند و از این رو می بایست، برای هر کدام از این آپشن ها به صورت جداگانه تحقیق و قیمت واقعی و به روز هر یک از این وسایل مشخص شود.

به عنوان مثال اگر یک خودرو دارای آپشن ضبط صوت مانیتوردار و لمسی باشد، می بایست این ضبط صوت با توجه به نرخ ارز روز، محاسبه و در جدول قیمت خودرو لحاظ شود. زیرا اگر خریدار بخواهد تجهیزات مورد نظر را از خودرو باز نماید و به صورت جداگانه به فروش برساند، در این حالت علاوه بر خرید خودرو، از انتفاعات مالی بیشتری در خصوص فروش ضبط صورت نیز بهره می برد.

کارشناسی قیمت خودرو در واقع این بخش از منصفانه بودن معامله خرید و فروش خودرو را نیز مورد پوشش قرار می دهد. توصیف آنکه هر یک از بخش های مختلف خودرو دارای چه ارزشی است می تواند یک فرایند منصفانه باشد. تمامی معایب  مزایای یک خودرو می بایست در شرایط شفاف و کاملا برابر تشخیص و نهایتاً به دو طرف معامله اعلام شود. تا هر یک از طرفین در زمان انجام معامله از اطلاعات برابر بهره مند شوند.

کارشناسی قیمت خودرو راهکاری کارآمد

کارآمدی به عنوان مهم ترین ویژگی استفاده از یک کارشناس خودرو می تواند در تضمین سلامت معامله یک خودرو، نقش به سزایی داشته باشد. کارشناسی قیمت خودرو یک فرایند تشریفاتی نیست و حتی این موضوع قرار نیست که به ضرر فروشنده خودرو باشد. زیرا شناخت کافی از کالا و داشتن اطلاعات موثق از فروشند حق طبیعی خریداری در هر معامله ای است. اگر بخواهیم بدون رعایت انصاف و شفافیت، معاملاتی اینچنینی را انجام دهیم، مطمئنا از دایره انصاف خارج شده ایم.

کارشناشی قیمت خودرو روشی کارآمده و بهینه برای جلوگیری از هدر رفت هزینه ها و زمان شماست. تصور کنید که به هر دلیلی شما چه در مقام خریدار و چه در مقام فروشنده، از انجام یک معامله خرید و فروش خودرو متضرر شده اید. این ضرر مالی بنا به نوع خودروی معامله شده می تواند یک ضرر کوچک، متوسط یا بزرگ باشد و برای پیگیری و احقاق حق خود، می بایست پله های دادگاه ها را در طول مدت زمان چندماهه، بالا و پایین بروید. خارج از هزینه های مالی، زمان ارزشمند خود را نیز از دست داده و نهایتاً با کلی هزینه های سربار و اضافی، نمی توانید حقی احصا نمایید و یا اگر به حق خود رسید هایت مطمناً هزینه های به مراتب بسیار بیشتر از پرداخت حق و الزحمه یک کارشناسی خودرو پرداخت نموده اید.

کارشناسی قیمت خودرو اگر در همان ابتدای کار و معامله انجام می شد، می توانست به شما در تصمیم گیری های بهتر و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های و معنوی شما بسیار کمک نماید. معایرهای بسیار زیادی می تواند در تعیین قیمت یک خودرو تأثیرگذار باشد. اطمینان از صحت اطلاعات شما در خصوص خودروی مورد نظر می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. زیرا اینکه انسان بداند چه چیزی را با چه شرایطی از آن خود می کند بسیار مهم است چرا که قرار است در ازای آنچه که به دست می آورد، هزینه هایی پرداخت نماید.

کارشناسی قیمت خودرو و عوامل تأثیرگذار بر آن

کارشناشی قیمت خودرو متأثر از مسائل مختلفی بوده که این مسائل بیشتر پیرامون خود اتومبیل وجود دارد. مدل، برند و کیفیت خودرو، در میزان ارزش آن تأثیرمستقیمی دارد. در مدل های مشابه از یک خودرو، رنگ کارخانه ای  کیلومترهای پیمایشی می تواند به عنوان تقسیمات درجه دوم در قیمت گذاری محاسبه شود. قیمت گذاری یک خودرو متأثیر از هر یک از این طبقات اطلاعاتی است و یک از این آمارها، منظر به تولید میانگین قیمتی و نهایتا، قیمت تثبیتی می شود. اما باید این را گفت که قیمت نهایی و توافق نهایی در بین خریدار و فروشنده خواهد بود. اما به طور کلی موارد زیر به صورت ویژه در کارشناسی قیمت خودرو تأثیر مستقیمی خواهد داشت:

تولید کجاست

اینکه یک خودرو، تولید خارج از کشور است یا داخل به عنوان اولین طبقه اطلاعات تأثیرگذار در کارشناسی قیمت خودرو محاسبه می شود. همین اطلاعات اولیه، تأثیر به سزایی در حدود قیمت گذاری خواهد داشت. حتی در طبقه بندی خودروهای خارجی خودروهای چینی، خودروهای اروپایی و خودروهای ژاپنی از رنج متفاوت قیمتی بسیار بالایی برخوردار هستند.

کارشناسی قیمت خودرو شاسی و بدنه اتومبیل

سلامت ظاهری بدنه خودرو بسیار مهم است. اینکه در سطح بدنه خودرو خط و خش و یا فرو رفتگی یا به اصطلاح قری وجود داشته باشد یا نداشته باشد، در تعیین قیمت بسیار اهمیت دارد. خودروهای به اصطلاح “لای زر ورق” هیچ گونه خط و خشی بر روی آن وجود ندارد و از زیبایی ظاهری بسیار بالایی برخوردار می باشند که نهایتاً کارشناسی قیمت خودرو، به نفع چنین ماشین هایی نظر کارشناسی خود را اعلام می کننند.

رنگ بدنه ی خودرو

کارشناسی قیمت خودرو و رنگ بدنه اتومبیل، رابطه بسیار نزدیکی در ارزش گذاری هر اتومبیل دارد. همانطور که قبلا اشاره شد، کارشناسی قیمت خودرو در بخش رنگ اتومبیل، در دو بخش رنگ کارخانه ای و کیفیت رنگ شدگی و بتونه اجام می شود. برخی از رنگ های فابریک کارخانه ای نسبت به سایر رنگ های همان مدل گرانتر و برخی دیگر ارزانتر است و نیز در بخش بعدی کارشناسی قیمت خودرو و رنگ، لکه های رنگ شدگی، دور رنگ و بتونه از جمله موارد کاهشی هر مرحله کارشناسی در افت قیمت ماشین می باشد.

مکانیک و جلوبندی خودرو

کارشناسی قیمت خودرو در بخش مکانیک ماشین به مولفه های بسیار زیادی مربوط می شود اما شاید مهم ترین آن به موضوع سر و صدای خودرو در هنگام رانندگی می باشد. بخش جلوبندی اتومبیل به عنوان یکی از قسمت های درگیر و پر قطعه، می توان نشانه خوبی از سلامت خودرو باشد. از آنجایی که وضع راه های کشور اصلا از کیفیت خوبی برخوردار نمی باشد، لذا بخش جلوبندی ماشین اولین مجموعه از خودرو می باشد که مستهلک شده و عیوب خود را مشخص می کند. از این رو در هنگام تست رانندگی برای کارشناسی قیمت خودرو، می بایست دقت نماییم که این بخش از اتومبیل دارای صداهای نامتعارف و دائمی نباشد.

کیلومتر پیمایش شده ماشین

بسیار طبیعی است که اگر خودرویی بیشتر راه رفته باشد، مطمئناً دچار خرابی و استهلاک بیشتر می شود و خودرویی که کمتر پیمایش کرده باشد، از آسیب کمتری بهره مند است. در کارشناسی قیمت خودرو در قدیم اطلاحی با نام “دستکاری کردن کیلومتر” وجود داشت که در همان ایام، افرادی به صورت تخصصی مشغول به این نوع از کلاه برداری بودند و کیلومتر خودروها را دست کاری و آن ها را کاهش می دادند و از این رو دیگر هیچ اعتمادی به خرید هیچ خودرویی نبود. اما در شرای کنونی با استفاده از دستگاه های دیاگ، دیگر چنین مسائلی کمتر دیده و پیش می آید.

ضرب دیدگی و تصادف اتومبیل

هر اندازه که یک خودرو تصادف کمتری داشته باشد در سلامت کلی آن تأثیر دارد. در کارشناسی قیمت خودرو بسیار مهم است که یک ماشین کمترین میزان تصادف را داشته باشد و یا اگر تصادفی مشاهده شد، میزان و یا شدت ضربه وارده به ماشین در حداقل ممکن باشد. روش رانندگی صاحب خودرو می تواند در کیفیت خودرو تأثیر گذار باشد. با تمام احترام کافی نسبت به بانوان گرامی، اما معمولا خودروهای در اختیار بانوان از کیفیت جلوبندی نامناسبی برخوردار است و تصادفات جلو عقب خودرو نیز معمولا به سمت شاسی نیز کشیده می شود و از این می بایست به روش رانندگی و استفاده از اتومبیل فروشنده نیز توجه کامل نمود.